خبر قبلی

بکارگیری ظرفیت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در ارتقاء حوزه حمل و نقل مسافر شهری
۲۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۵۹

خبر بعدی

تفاهم نامه دانشنامه ی کلانشهرهای جاده ی ابریشم امضا شد
/۲۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۸
news-53bce514e1.jpg
اخبار شهرداری کرمانشاه و اداره کل زندان ها تفاهم نامه همکاری امضا می کنندمدیرکل زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي استان در جمع مدیران سازمان  فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: استفاده از ابزارهاي هنري، موجب آرام شدن ذهن زندانیان و رونق فعاليت هاي فرهنگي در زندان ها مي شود.

به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه؛‌ در نشست تخصصی معاون فرهنگی و مديران این حوزه شهرداری با مدیرکل زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي کرمانشاه بر لزوم انعقاد تفاهم نامه ی همکاری و نقش فعاليت هاي فرهنگي در فرآيند اصلاح و تربيت زندانیان تاکید شد.

حمیدرضا پوریانی مدیرکل زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي کرمانشاه در این نشست گفت: ۴ هزار و ۸۰۰ نفر در زندان های کرمانشاه هستند که متاسفانه ۵۶ درصد آن بازگشت مجدد دارند و دارای سابقه هستند. ۸۰ درصد آنها زیر دیپلم دارند که ۷ درصد زندانیان بی سواد می باشند.

وی بر نقش آگاهی و سواد در آمار زندانیان تاکید کرد و گفت: بی سوادی معضل بزرگی است و 65 درصد آمار زندانیان ما زیر مقطع راهنمایی تحصیلات دارند که بر لزوم تحقیق بیشتر در زمینه ی ترک تحصیل در این استان تاکید می شود.

پوریانی با اشاره به این موضوع که بايد شرايطی فراهم شود كه زندانيان به تفكر در مفاهيم فرهنگی سوق داده شوند، گفت: كار فرهنگی اهمیت بسزایی در عدم بازگشت زندانیان به زندان خواهد داشت و بایستی با توانمند سازی و بازسازی شخصيت زندانيان به این هدف بیاندیشیم که پس از خروج از زندان، مجدد بازنگردند.

وی با تاکید بر استفاده از هنر و ابزارهاي هنري گفت: ما باید با بهره برداري از هنرهای مختلف مانند نقاشي، شعر و داستان نويسي، خوشنویسی، موسیقی و تئاتر، و نیز برپایی دوره های آموزش قرآن، ذهن زندانيان را آرام و به تفكر و تامل در مفاهيم دينی و زندگی ترغيب كنیم.

پوریانی اظهار داشت: با ترویج هنر می توانیم زندانیان را جامعه پذیر نماییم و زندان ها را تبدیل به مجتمع های فرهنگی کنیم.

این مقام مسئول افزود: طی آماری که از مجموع ۴ هزار و ۸۰۰ نفر زندانیان استان بعمل آوردیم حدود هزار نفر مهارت لازم شغلی را دارند اما بدلیل عدم فرهنگسازی مناسب در حوزه ی اشتغال متاسفانه پس از آزادی گرایش به کار ندارند.

پوریانی خاطرنشان ساخت: استعدادهای عظیمی در زندان ها هستند و پتانسیل اتفاقات بهتری وجود دارد. سازمان زندان ها تنهاست و قطعا با هم افزایی نهادهای مختلف می توانیم افق بهتری برای این مجموعه متصور شویم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در ادامه به تاثیر بهبود رفتار شهروندی در کاهش تخلفات و نهایتا ورودی زندان ها اشاره کرد و گفت: الحمدالله طی سنوات اخیر، به کار فرهنگی توجه بیشتری شده و نوید آن می رود که این مجموعه فعالیت ها باعث شود رویکرد ترسیم شده ی ما که به آموزش شهروندی در سنین پایه نگاه ویژه ای دارد باعث کاهش وقوع ناهنجاری در سطح جامعه گردد.

مهدی عبدالمالکی ابراز داشت: بر اساس نقشه راهی که تدوین و در حال پیشبرد آن هستیم، بر آنیم تا در قالب تاثیرگذاری در رفتار مردم با کمک به حوزه های پرورشی و تربیتی به ارتقای فرهنگ و کم کردن آسیب ها بپردازیم که در این راستا با برگزاری برنامه های تجلیل از مفاخر شهر و افزایش حس تعلق خاطر شهروندان، ایجاد بسترهای لازم در فرهنگسراها در راستای آموزش مهارت های زندگی،  اجتماعی و شغلی و نیز تعامل با آموزش و پرورش در زمینه ی تمرکز بر سنین پایه که قطعا بیشترین اثر را خواهد داشت، را در حال اجرا داریم.

 وی با اشاره به طراحی و ساخت کاراکتر عروسکی "شمامه" گفت: این شخصیت عروسکی جذابیت خاصی دارد و با کمک گرفتن از طنز و هنر در حال اثرگذاری مفاهیم و پیام های شهروندی به نسل پایه می باشد.

وی ابراز داشت: بنا به کارکردهای سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و نقش تربیتی زندان اعلام آمادگی خود را در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری و کمک به این مجموعه در زمینه توانمندسازی مهارت های زندگی، اجتماعی، شهروندی و شغلی زندانیان اعلام می نماییم.

وی با تاکید بر ظرفیت های موجود در تعامل زندان و شهرداری افزود: استفاده از ظرفیت زندانی ها، برگزاری رویدادها و نمایش ها در زندان، راه اندازی بستر خدمات هنرمندان زندانی در سطح شهر با نظریه قضات، مشارکت در برپایی جشنواره ها، ورود به حوزه ی توانمندسازی با ارائه ی محصولات زندانیان در شهر، برپایی دوره های توانمندسازی، امکان سنجی تولید محصول، آموزش دوره های قرآنی برای خانواده ی زندانیان در فرهنگسراها و کمک به انجمن حمایت از زندانیان از جمله سرفصل های همکاری های مشترک می تواند، باشد.

مطالب مرتبط

خبر مرتبط با این خبر یافت نشد .

نظرات

دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه